.....Advertisement.....
.....Advertisement.....

Tigers take win over Camden

-A A +A

Summer swim meet

By The Staff

The Lancaster Tigers topped Camden, 334-240 in a recreation swim meet at Camden on Saturday, June 15.

The Tigers were led by Simon Wright, Charlee Brooke Henry, Samuel Page and Lauren Spencer who had four firsts apiece in the team’s 94-point victory.

Jonah Page and Isabella Thorpe each had three firsts. MaKenzie Henry and Brayden Kennington each posted two wins.

Amelia Wright, Matt Prete, Gavin Steen, Mikaela Beacham, Kylee Franklin, Mallory McDow, Samantha Ihm, Nathan Spencer, Kendall Bohn and Kenneth Martin had one win apiece for the Lancaster Tigers.

Individual Medley

9-10 girls – 2. Isabella Ihm

9-10 boys – 1. Simon Wright

11-12 girls – 1. Charlee Brooke Henry, 2. Mallory McDow, 3. Katie Catledge

11-12 boys – 1. Samuel Page

13-14 girls – 1. Lauren Spencer, 2. Alaina Houghtaling

15-18 girls – 1. MaKenzie Henry, 3. Samantha Ihm

15-18 boys – 1. Jonah Page 2. Kenneth Martin

Backstroke

6-under girls – 1. Kylee Franklin, 2. Emiley Beacham

6-under boys – 3. Gavin Steen

7-8 girls – 2. Dabney Trimnal, 3. Kendall Bohn

7-8 boys – 1. Brayden Kennington, 2. Will Wilson

9-10 boys – 2. Louie Prete, 3. Brayden Russell

11-12 girls – 1. Mallory McDow, 2. Morgan Ledford, 3. Marley Catledge

11-12 boys – 1. Samuel Page

13-14 girls – 1. Lauren Spencer, 2. Abigail Denyer

13-14 boys – 3. Jonathan Wade

15-18 girls – 1. Samantha Ihm

15-18 boys – 1. Nathan Spencer, 2. Kenneth Martin

Breaststroke:

6-under girls – 1. Isabella Thorpe

7-8 girls – 1. Kendall Bohn, 2. Amelia Wright

7-8 boys – 2. Will Wilson, 3. Matt Prete

9-10 girls – 1. Mikaela Beacham

9-10 boys – 1. Simon Wright

11-12 girls – 1. Charlee Brooke Henry, 2. Katie Catledge, 3. Mallory McDow

13-14 girls – 2. Alaina Houghtaling, 3. Abigail Denyer

15-18 girls – 2. MaKenzie Henry

15-18 boys – 1. Jonah Page, 2. Kenneth Martin

Butterfly

6-under girls – 1. Isabella Thorpe

6-under boys – 1. Gavin Steen

7-8 girls – 3. Amelia Wright

7-8 boys – 1. Matt Prete

9-10 girls – 2. Isabella Ihm

9-10 boys – 1. Simon Wright

11-12 girls – 1. Charlee Brooke Henry, 2. Katie Catledge

11-12 boys – 1. Samuel Page

13-14 girls – 1. Lauren Spencer, 2. Alaina Houghtaling

13-14 boys – 2. Jonathan Wade

15-18 girls – 2. MaKenzie Henry, 3. Samantha Ihm

15-18 boys – 1. Jonah Page, 2. Nathan Spencer

Freestyle

6-under girls – 1. Isabella Thorpe, 2. Emiley Beacham

6-under boys – 2. Gavin Steen, 3. Tucker Bohn

7-8 girls – 1. Amelia Wright, 3. Kendall Bohn

7-8 boys – 1. Brayden Kennington, 2. Matt Prete

9-10 girls – 3. Isabella Ihm

9-10 boys – 1. Simon Wright

11-12 girls – 1. Charlee Brooke Henry, 2. Mallory McDow, 3. Katie Catledge

11-12 boys – 1. Samuel Page

13-14 girls – 1. Lauren Spencer, 2. Alaina Houghtaling

15-18 girls – 1. MaKenzie Henry, 2. Samantha Ihm

 15-18 boys – 1. Kenneth Martin, 2. Jonah Page