.....Advertisement.....
.....Advertisement.....

Tigers take win at Camden

-A A +A

Recreation swim league

By The Staff

 

   

The Lancaster Tigers pushed their summer swim team record to 5-0 with a 300-250 road win over Camden on Saturday, June 23.

Alaina Houghtaling and Samuel Page each had four firsts apiece to pace the Tigers’ win.

Jonah Faile, Amelia Wright and Jonathan Wade each had three wins. Mallory McDow, Simon Wright and Pagan Glenn each posted a pair of wins.

Single winners included Charlee Brooke Henry, Abigail Denyer and Jonah Page.

Individual medley

9-10 girls – 1. Mallory McDow, 2. Katie Catledge 

9-10 boys – 1. Simon Wright, 2. Jonathan Wade 

11-12 girls – 1. Alaina Houghtaling, 3. Abigail Denyer

11-12 boys – 1. Samuel Page

13-14 girls – 1. Charlee Brooke Henry, 2. Samantha Ihm

13-14 boys – 3. Matthew Martin

15-18 girls – 2. Makenzie Henry, 3. Pagan Glenn

15-18 boys – 1. Jonah Faile, 2. Jonah Page

Backstroke

6-under girls – 1. Amelia Wright

7-8 girls – 2. Isabella Ihm, 3. Kendall Bohn

7-8 boys – 3. Matt Prete

9-10 girls – 1. Mallory McDow, 3. Katie Catledge

9-10 boys – 1. Jonathan Wade, 2. Simon Wright

11-12 girls – 1. Abigail Denyer

11-12 boys – 1. Samuel Page

15-18 girls – 1. Pagan Glenn

15-18 boys – 1. Jonah Faile, 2. Jonah Page

Breaststroke

6-under girls – 2. Haven Threatt

6-under boys – 2. Jonah Young

7-8 girls – 3. Kendall Bohn

7-8 boys – 3. Brayden Russell

9-10 boys – 1. Simon Wright, 2. Patrick Snipes

11-12 girls – 1. Alaina Houghtaling, 3. Abigail Denyer

13-14 girls – 2. Charlee Brooke Henry

13-14 boys – 2. Matthew Martin

15-18 girls – 1. Pagan Glenn, 3. Makenzie Henry

15-18 boys – 1. Jonah Page

Butterfly

6-under girls – 1. Amelia Wright 

7-8 girls – 1. Isabella Ihm

7-8 boys – 3. Brayden Russell

9-10 girls – 1. Katie Catledge, 3. Olivia Ihm

9-10 boys – 1. Jonathan Wade, 3. Louie Prete

11-12 girls – 1. Alaina Houghtaling, 2. Abigail Denyer

11-12 boys – 1. Samuel Page

13-14 girls – 2. Charlee Brooke Henry, 3. Samantha Ihm

13-14 boys – 2. Matthew Martin

15-18 girls – 2. Makenzie Henry

15-18 boys – 1. Jonah Faile, 3. Adam Whetstone

Freestyle

6-under girls – 1. Amelia Wright, 3. Emiley Beacham

6-under boys – 2. Jonah Young

7-8 girls – 1. Isabella Ihm, 2. Isabella Young, 3. Ally McManus

9-10 girls – 2. Mallory McDow

9-10 boys – 1. Jonathan Wade, 2. Simon Wright, 3. Patrick Snipes

11-12 girls – 1. Alaina Houghtaling

11-12 boys – 1. Samuel Page

13-14 girls – 2. Charlee Brooke Henry

13-14 boys – 2. Matthew Martin

15-18 girls – 2. Makenzie Henry, 3. Pagan Glenn

15-18 boys – 1. Jonah Faile, 2. Jonah Page

Medley relay winners

10-under girls

10-under boys

9-up girl

10-up boys

Free relay winners

10-under girls

10-under boys

11-up girls