.....Advertisement.....
.....Advertisement.....

Tigers swim to win at Camden

-A A +A

Tigers stay unbeaten

By The Staff

ved to 4-0 on the season with a 338-241 win over host Camden on Saturday.

The Tigers, in the 97-point win, were paced by Charlee Brooke Henry, Lauren Spencer, Makenzie Henry, Jonah Faile and Jory Pettit who had four firsts each. Jonathan Wade, Brayden Kennington and Simon Wright each had three wins in the victory.

The Tigers aided their cause, sweeping the relays.

The Tigers swam the Makos on Tuesday at the Lancaster County pool.

Following are the Tigers’ results at Camden:

Individual medley

9-10 girls – 1. Charlee Brooke Henry, 2. Morgan Ledford, 3. Katie Catledge

9-10 boys – 1. Jonathan Wade

11-12 girls – 1. Lauren Spencer, 3. Samantha Ihm

11-12 boys – 2. Samuel Page

13-14 girls – 1. MaKenzie Henry

13-14 boys – 1. Jonah Faile, 2. Jonah Page

15-18 girls – 3. Rochelle Jewett

15-18 boys – 1. Jory Pettit

Backstroke

6-under girls – 2. Isabella Young

6-under boys – 1. Brayden Kennington, 2. Gavin Steen

7-8 girls – 3. Mikaela Beacham

7-8 boys – 3. Brayden Russell

9-10 girls – 2. Katie Catledge, 3. Morgan Ledford

9-10 boys – 1. Jonathan Wade, 3. Ethan Geiger

11-12 girls – 1. Lauren Spencer

11-12 boys – 3. Caleb Lucas

13-14 boys – 1. Nathan Spencer, 2. Jonah Page

15-18 girls – 2. Rochelle Jewett, 3. Pagan Glenn

15-18 boys – 2. Adam Whetstone

Breaststroke

6-under girls – 3. Isabella Young

6-under boys – 1. Brayden Kennington

7-8 girls – 2. Mikaela Beacham

7-8 boys – 1. Simon Wright

9-10 girls – 1. Charlee Brooke Henry, 3. Katie Catledge

9-10 boys – 3. Alex Barton

11-12 girls – 1. Lizzie Mills, 3. Abigail Denyer

11-12 boys – 2. Samuel Page

13-14 girls – 1. MaKenzie Henry

13-14 boys – 1. Jonah Faile, 2. Jonah Page, 3. Kyle Smith

15-18 girls – 2. Pagan Glenn

15-18 boys – 1. Jory Pettit

Butterfly

6-under girls – 1. Amelia Wright

7-8 girls – 2. Isabella Ihm

7-8 boys – 1. Simon Wright

9-10 girls – 1. Charlee Brooke Henry

9-10 boys – 2. Jonathan Wade

11-12 girls – 1. Lauren Spencer, 3. Samantha Ihm

11-12 boys – 2. Samuel Page

13-14 girls – 1. MaKenzie Henry

13-14 boys – 1. Jonah Faile, 2. Nathan Spencer

15-18 girls – 3. Rochelle Jewett

15-18 boys – 1. Jory Pettit

Freestyle

6-under girls – 1. Isabella Young

6-under boys – 1. Brayden Kennington, 2. Gavin Steen

7-8 girls – 2. Mikaela Beacham, 3. Isabella Ihm

7-8 boys – 1. Simon Wright

9-10 girls – 1. Charlee Brooke Henry, 3. Morgan Ledford

9-10 boys – 1. Jonathan Wade

11-12 girls – 1. Lauren Spencer

11-12 boys – 2. Samuel Page

13-14 girls – 1. MaKenzie Henry

13-14 boys – 1. Jonah Faile, 2. Jonah Page

15-18 girls – 3. Rochelle Jewett

 15-18 boys – 1. Jory Pettit, 2. Adam Whetstone