.....Advertisement.....
.....Advertisement.....

Sharks cruise to home win over Chester Waves

-A A +A

LC swimmers now 3-0

By The Staff

 

The Lancaster County Sharks improved to 3-0 on the recreation swim season with a 390-107 home win over the Chester Waves at the Lancaster County Pool.

Tamra Tipton, Charlee Brooke Henry and Simon Wright each posted four firsts in the Sharks’ victory.

Morgan Ledford, Lauren Spencer, Amelia Wright, Isabella Thorpe and Wesley Montgomery each had three wins.

Alex Montgomery, Samuel Page, Gracie Scott and Matt Prete each posted two firsts.

The Lancaster Sharks won all eight relays.

Individual Medley

9-10 girls – 1. Tamra Tipton, 2. Isabella Ihm

9-10 boys – 1. Alex Montgomery, 2. Matt Prete

11-12 girls – 1. Charlee Brooke Henry, 2. Mallory McDow, 3. Katie Catledge

11-12 boys  – 1. Simon Wright, 2. Tyler Tipton

13-14 girls – 1. Morgan Ledford, 3. Reece Walker

13-14 boys – 2. Samuel Page, 3. Landon Digh

15-18 girls – 1. Lauren Spencer, 2. Gracie Scott, 3. Makenzie Henry

15-18 boys – 2. Coulter Jackson

Backstroke

6-under girls – 1. Emmie Grace Johnson, 3. Abigail Trammell

6-under boys – 3. Blake Gilmore

7-8 girls – 1. Amelia Wright, 2. London Elliott, 3. Dabney Trimnal

7-8 boys – 1. Reece Earl, 2. Carson Brice, 3. Hunter Mills

9-10 girls – 1. Tamra Tipton, 2. Callie Thames

9-10 boys – 1. Alex Montgomery, 2. Brayden Kennington

11-12 girls – 1. Mallory McDow, 2. Makenzy Mills, 3. Jennifer Hinton

11-12 boys – 1. Simon Wright, 2. Tyler Tipton, 3. Louie Prete

13-14 girls – 1. Morgan Ledford, 3. Alida Ellis

13-14 boys – 1. Samuel Page, 2. Noah Phillips, 3. Nathan Reid

15-18 girls – 1. Lauren Spencer, 2. Samantha Ihm

15-18 boys – 1. Coulter Jackson 

Breaststroke

6-under girls – 1. Isabella Thorpe, 2. Abigail Trammell, 3. Maya Van Buskirk

7-8 girls – 1. Amelia Wright, 2. London Elliott

7-8 boys – 1. Wesley Montgomery, 2. Carson Brice, 3. Reece Earl

9-10 girls – 1. Tamra Tipton, 2. Kendall Bohn

9-10 boys – 1. Will Wilson, 2. Matt Prete

11-12 girls – 1. Charlee Brooke Henry, 2. Katie Catledge, 3. Marley Catledge

11-12 boys – 1. Tyler Tipton

13-14 girls – 1. Onesty Bell, 3. Morgan Ledford 

13-14 boys – 2. Noah Phillips, 3. Samuel Page

15-18 girls – 1. Gracie Scott, 2. Makenzie Henry

15-18 boys – 1. Brooks Digh, 2. Matthew Rogers, 3. Coulter Jackson

Butterfly

6-under girls – 1. Isabella Thorpe, 2. Emmie Grace Johnson

7-8 boys – 1. Wesley Montgomery, 2. Hunter Mills

9-10 girls – 1. Tamra Tipton, 3. Isabella Ihm

9-10 boys – 1. Matt Prete, 2. Alex Montgomery

11-12 girls – 1. Charlee Brooke Henry, 2. Makenzy Mills, 3. Jennifer Hinton

11-12 boys – 1. Simon Wright. 2. Louie Prete

13-14 girls – 1. Reece Walker, 

13-14 boys – 2. Nathan Reid, 3. Landon Digh

15-18 girls – 1. Lauren Spencer, 2. Gracie Scott, 3. Makenzie Henry

 Freestyle

6-under girls – 1. Isabella Thorpe, 2. Emmie Grace Johnson, 3. Brenna Gainey

6-under boys – 3. Blake Gilmore

7-8 girls – 1. Amelia Wright, 2. London Elliott, 3. Hannah Belk

7-8 boys – 1. Wesley Montgomery, 2. Carson Brice, 3. Reece Earl

9-10 girls – 1. Isabella Ihm

9-10 boys – 1. Matt Prete, 2. Alex Montgomery 

11-12 girls – 1. Charlee Brooke Henry, 2. Mallory McDow, 3. Katie Catledge

11-12 boys – 1. Simon Wright, 2. Tyler Tipton, 3. Louie Prete

13-14 girls – 1. Morgan Ledford, 3. Alida Ellis

13-14 boys – 1. Samuel Page, 3. Noah Phillips

15-18 girls – 1.  Gracie Scott, 2. Lauren Spencer, 3. Makenzie Henry

15-18 boys – 2. Coulter Jackson, 3. Brooks Digh