.....Advertisement.....
.....Advertisement.....

Makos down Chester for first victory

-A A +A

Rec swimming results

By The Staff

The Lancaster Makos are 1-2 on the swim season after a 348-184 win over Chester on Saturday, June 15.

The Makos were led by Taylor Teague and Grayson Young who had four wins each.

Nathan Reid had three wins in the meet. Coulter Jackson, Emmie Grace Johnson and Wesley Montgomery who had two wins each.

Zachary Mothershed, Makenzy Mills, Jayden Young, Reece Walker, Landon Digh, Abby Smith, Jaycie Smith, Aaron Morgan, Tamra Tipton and Brooks Digh each notched a win for the Makos.

The Makos relay won 10 firsts in 12 relays.

The Makos hosted Kershaw on Tuesday, June 18.

Individual medley

9-10 girls – 1. Taylor Teague (M), 2. Makenzy Mills (M)

9-10 boys –  1. Grayson Young (M), 2. Will Jones (M)

11-12 girls – 2. Reece Walker (M), 3. Marlee Mothershed (M)

11-12 boys – 1. Landon Digh. (M), 2. Nathan Reid (M), 3. Tyler Tipton (M)

13-14 girls – 3. Hannah Moore (M)

13-14 boys – 3. Noah Phillips (M)

15-18 girls – 2. Anna Funderburk (M), 3. Catherine Abbott (M)

15-18 boys –1. Coulter Jackson (M), 2. Brooks Digh (M)

Backstroke

6-under girls – 1. Emmie Grace Johnson (M)

7-8 girls – 2. Tamra Tipton (M), 3. Jaycie Smith (M)

7-8 boys – 1. Wesley Montgomery (M), 2. Zachary Mothershed (M)

9-10 girls – 1. Makenzy Mills (M), 2. Maraya Hinton (M)

9-10 boys – 1.Grayson Young (M), 2.Will Jones (M), 3. Jack Collins (M)

11-12 girls – 1. Hannah Alford (M), 2. Marlee Mothershed (M), 3. Onesty Bell (M)

11-12 boys – 1. Nathan Reid (M), 2. Tyler Tipton (M)

13-14 girls – 3. Hannah Moore (M)

13-14 boys– 2. Noah Phillips (M), 3. Trevor Tipton (M)

15-18 girls – 2. Catherine Abbott (M), 3. Anna Funderburk (M)

15-18 boys – 1. Coulter Jackson (M)

Breaststroke

6-under girls – 2. Emmie Grace Johnson (M), 3. Abby Smith (M)

6-under boys – 1. Hunter Mills (M), 2. Aaron Morgan (M)

7-8 girls – 2. Tamra Tipton (M), 3. Jaycie Smith (M)

7-8 boys – 1. Jayden Young (M) 2. Matthew Mothershed (M), 3. Aiden Mullins (M)

9-10 girls – 1. Taylor Teague (M)

9-10 boys – 1. Grayson Young (M) 2. Will Jones (M), 3. Heath Hunter

11-12 girls – 2. Reece Walker (M), 3. Marlee Mothershed (M)

11-12 boys – 1. Tyler Tipton (M), 2. Landon Digh (M)

13-14 girls – 3. Hannah Moore (M)

13-14 boys – 3. Noah Phillips (M)

 15-18 girls – 1. Natalie How