.....Advertisement.....
.....Advertisement.....

Lancaster Tigers win over Chester

-A A +A

Recreation swim meet

By The Staff

The Lancaster Tigers swim team improved to 3-0 on the season with a 325-211 win over the Chester Waves on Tuesday at the Lancaster County pool.

Charlee Brooke Henry, Lauren Spencer and Jonah Faile each had four firsts to pace the Tigers.

Alaina Houghtaling, Amelia Wright and Jonathan Wade each had three firsts. 

Simon Wright, Tanner Sellers, Isabella Ihm and Brayden Russell each had two wins.

Mallory McDow, Abigail Denyer, Samuel Page, Makenzie Henry and Jonah Page each posted a win.

Individual medley
   
9-10 girls – 1. Charlee Brooke Henry, 2. Katie Catledge, 3. Mallory McDow
    9-10 boys – 1. Simon Wright, 2. Jonathan Wade
    11-12 girls – 1. Alaina Houghtaling, 2. Abigail Denyer

11-12 boys – 2. Samuel Page

13-14 girls – 1. Lauren Spencer, 2. Samantha Ihm 

15-18 girls – 2. Makenzie Henry 

15-18 boys – 1. Jonah Faile, 2. Jonah Page, 3. Kyle Smith

Backstroke

6-under girls – 1. Amelia Wright, 2. Dabney Trimnal, 3. Haven Threatt 

6-under boys – 1. Tanner Sellers

7-8 girls – 1. Isabella Ihm, 2. Kendall Bohn

7-8 boys – 2. Matt Prete

9-10 girls – 1. Mallory McDow, 2. Katie Catledge, 3. Rilie Williams

9-10 boys – 1. Jonathan Wade, 2. Simon Wright

11-12 girls – 1.  Abigail Denyer 

11-12 boys – 1. Samuel Page, 3. Alex Barton 

13-14 girls – 1. Lauren Spencer, 2. Samantha Ihm

15-18 girls – 1. Jessica Shaw

15-18 boys – 1. Jonah Faile, 2. Jonah Page, 3. Kyle Smith

Breaststroke

6-under girls – 1. Dabney Trimnal 

6-under boys – 2. Tanner Sellers, 3. Jonah Young 

7-8 girls – 3. Ally McManus

7-8 boys – 1. Brayden Russel1

9-10 girls – 1. Charlee Brooke Henry, 2. Mallory McDow, 3. Olivia Ihm 

9-10 boys – 1. Simon Wright

11-12 girls – 1. Alaina Houghtaling, 2. Abigail Denyer

13-14 girls – 2. Skylar Barton

13-14 boys – 3. Matthew Martin

15-18 girls – 1. Makenzie Henry, 2. Sloan Caldwell, 3. Jessica Shaw

15-18 boys – 1. Jonah Page, 2. Kyle Smith

Butterfly

6-under girls – 1. Amelia Wright, 2. Emiley Beacham

7-8 boys – 1. Brayden Russell, 3. Matt Prete

9-10 girls – 1. Charlee Brooke Henry, 2. Katie Catledge, 3. Olivia Ihm

9-10 boys – 1. Jonathan Wade, 3. Tucker Sellers

11-12 girls – 1. Alaina Houghtaling, 3. Abigail Denyer

11-12 boys – 3. Samuel Page

13-14 girls – 1. Lauren Spencer, 2. Samantha Ihm

15-18 girls – 2. Makenzie Henry

15-18 boys – 1. Jonah Faile, 2. Adam Whetstone

Freestyle

6-under girls – 1. Amelia Wright, 2. Haven Threatt

6-under boys – 1. Tanner Sellers, 3. Jonah Young

7-8 girls – 1. Isabella Ihm

7-8 boys – 3. Matt Prete

9-10 girls – 1. Charlee Brooke Henry, 2. Mallory McDow, 3. Katie Catledge

9-10 boys – 1. Jonathan Wade, 2.  Simon Wright

11-12 girls – 2.  Alaina Houghtaling, 3. Morgan Ledford

11-12 boys – 3. Samuel Page

13-14 girls – 1. Lauren Spencer, 2. Samantha Ihm

15-18 girls – 2. Makenzie Henry

15-18 boys – 1. Jonah Faile, 2. Jonah Page, 3. Adam Whetstone

Medley relay

10-under girls – Tigers

10-under boys – Tigers

11-up girls – Tigers

Free relay

10-under girls – Tigers
11-up girls – Tigers